Založ si blog

Jordánska perla

Vstup do PetryHlboko vo vnútrozemí Jordánskeho kráľovstva, v skalnatých masívoch neďaleko Wadi Musa, leží jedno z najúžasnejších miest na svete, aké som kedy navštívila. Keď vojdete do Petry máte pocit, že cestujete v čase. Toto v skalách vybudované mesto má čarovnú atmosféru, a pokiaľ si necháte srdcia otvorené, začnete dýchať a žiť jeho príbeh spolu s ním.

 

Bola iba legendou

O vznik tohto atypického mesta sa zaslúžili výnimočne nadaní Nabatejci pred viac ako 2200 rokmi. Nabatejci boli praktickí ľudia, otvorení vonkajším kultúrnym vplyvom. Petra prekvitala hlavne vďaka karavánovemu obchodu. Vtedy mesto pulzovalo životom a voňalo zmesou cudzokrajných a miestnych kultúr. Žilo tu približne 30 000 obyvateľov. Petra mala vlastný zavlažovací systém, vydláždené cesty, terasovité obrábané polia, množstvo chrámov, palácov, nehovoriac o divadlách. Po dosiahnutí majestnáneho vrcholu začalo mesto upadať. Početné ničivé zemestrasenia postupne premenili Petru na opustené miesto, až kým sa na konci 14. storočia západnému svetu úplne nestratila.

Tajomstvo “Ružového mesta”, ako Petru často nazývajú, bolo dlhé roky starostlivo chránené miestnymi beduínmi. Hoci sa šírili mnohé legendy o existencii mesta v skalách, nikto nevedel, kde presne leží. Petru okolitému svetu v roku 1812 ľstivým spôsobom odhalil až švajčiarsky cestovateľ a bádateľ, Johann Ludwig Burckhardt. Prezliekol sa za araba, získal si priateľstvo a dôveru beduínov, ktorí mu nakoniec polohu skrytého mesta prezradili. Dnes patrí Petra medzi novodobých 7 Divov sveta a od roku 1985 bola zaradená do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Petra, akú ju spoznáte dnes

Už z diaľky vás pred vstupom do Petry upútajú mohutné masívy vyrastujúce z púšte. Len čo miniete hlavnú bránu, miestny beduíni vám ponúknu koňa alebo bričku pre dvoch. Jazda nie je príliš drahá a zarobené peniaze pomáhajú prežiť miestnym obyvateľom.

Hneď na začiatku cesty narazíte na dva architektonické skvosty. Obelisk Tomb (Hrobka) a Bab As-Siq Triclinium (Obetný oltár). Do srdca Petry vedie len jediná cesta, a to úzkou uličkou Siq, vynúcou sa 1200 metrov pomedzi nebotyčné skaly. Na konci priesmyku Siq, rovno pred vašimi očami, nečakane vyrastie najvzácnejšia a najznámejšia pamiatka Petry, Al-Khazneh (The Treasury alebo Pokladnica), pýcha tohto mesta.

Po prehliadke bohatej výzdoby Al-Khazneh nasleduje presun cez Street of Facades (Ulica fasád), ktorá vás zaviedie priamo do srdca Petry. Steny tohto kaňonu su lemované desiatkami malých hrobiek pre menej majetných. Medzi ďalšie zástavky v Petre patrí The Theatre (Divadlo), High Place of Sacrifice (Obetné miesto) a Royal Tombs (Kráľovské hrobky).

 

Kráľovské hrobky

Royal Tombs

Najväčšou spomedzi kráľovských hrobiek je impozantná Urn Tomb (Urnová hrobka), ktorú tvorí do skál vytesaná fasása s nádvorím a priestranná hlavná sála. Hrobka sa stojí na terase vysoko v skalách. Náročnejší výstup k nej vám dozaista vynahradí výhľad z jej prečelia na nekončiacu krajinnú scenériu.

Centrom mesta vedie Colonnaded Street (Kolonáda), v minulosti obklopená palácmi, chrámami, trhmi a množstvom obchodov. Dnes je táto ulica v ruinách, začo môžu hlavne prudké povodne, ktoré Petru ničili posledných niekoľko tisíc rokov. Teraz chránia mesto pred povodňami hrádze.

Na vrchole hory Ad-Deir, kam vedie až 800 schodov vytesaných do skál, tróni druhá najznámejšia atrakcia Petry, 45 metrov vysoká hrobka, Monastery. Hoci som Petru navštívila dvakrát, výstup k Monastery som pre nedostatok času musela zakaždým odložiť. Zákutia a tajomstvá, ktoré mi zostali ešte neodhalené, sú súčasťou môjho ďalšieho cestovateľského sna. Tentoraz si však nechám na prehliadku strateného skalného mesta aspoň tri poctivé dni. Presne toľko času mi na návštevu Petry doporučili priateľskí beduíni, pre ktorých je Petra nielen zdrojom obživy, ale aj domovom.

 

Ak sa niekedy rozhodnete objaviť tajomstvo Jordánskej perly aj vy, úprimne verím, že návšteva tohto veľkolepého a jedinečného miesta sa stane aj pre vás nezabudnuteľným zážitkom na celý život.

Evanjelická DIAKONIA ECAV na Slovensku

Evanjelická DIAKONIA ECAV na Slovensku

30.03.2017 22:55

Evanjelická diakonia sa v rámci svojej činnosti a pôsobnosti zaoberá sociálno-diakonickou prácou, ktorú poskytuje pre rôzne sociálne skupiny.

Bašár Asad

Pre Trumpovu administratívu nie je prioritou Asadov odchod

30.03.2017 22:55

Spojené štáty už nebudú v rámci snáh o urovnanie konfliktu v Sýrii prioritne trvať na odchode sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Južná Kórea, Pak Kun-hje

Južná Kórea vydala zatykač na zosadenú prezidentku

30.03.2017 21:37

Juhokórejský súd vydal zatykač na zosadenú prezidentku Pak Kun-hje, ktorá čelí obvineniam z úplatkárstva, zneužitia právomocí a vyzradenia štátneho tajomstva.

dolára, peniaze, bankovky

CBO: Verejný dlh USA vzrastie za 30 rokov na dvojnásobok

30.03.2017 20:50

Americký verejný dlh vzrastie pri platnosti súčasných zákonov o daniach a výdavkoch po 30 rokoch na 150 percent ročného výkonu ekonomiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 1741x
Priemerná čítanosť článkov: 1741x

Autor blogu

Kategórie

Archív