Založ si blog

Jordánska perla

Vstup do PetryHlboko vo vnútrozemí Jordánskeho kráľovstva, v skalnatých masívoch neďaleko Wadi Musa, leží jedno z najúžasnejších miest na svete, aké som kedy navštívila. Keď vojdete do Petry máte pocit, že cestujete v čase. Toto v skalách vybudované mesto má čarovnú atmosféru, a pokiaľ si necháte srdcia otvorené, začnete dýchať a žiť jeho príbeh spolu s ním.

 

Bola iba legendou

O vznik tohto atypického mesta sa zaslúžili výnimočne nadaní Nabatejci pred viac ako 2200 rokmi. Nabatejci boli praktickí ľudia, otvorení vonkajším kultúrnym vplyvom. Petra prekvitala hlavne vďaka karavánovemu obchodu. Vtedy mesto pulzovalo životom a voňalo zmesou cudzokrajných a miestnych kultúr. Žilo tu približne 30 000 obyvateľov. Petra mala vlastný zavlažovací systém, vydláždené cesty, terasovité obrábané polia, množstvo chrámov, palácov, nehovoriac o divadlách. Po dosiahnutí majestnáneho vrcholu začalo mesto upadať. Početné ničivé zemestrasenia postupne premenili Petru na opustené miesto, až kým sa na konci 14. storočia západnému svetu úplne nestratila.

Tajomstvo “Ružového mesta”, ako Petru často nazývajú, bolo dlhé roky starostlivo chránené miestnymi beduínmi. Hoci sa šírili mnohé legendy o existencii mesta v skalách, nikto nevedel, kde presne leží. Petru okolitému svetu v roku 1812 ľstivým spôsobom odhalil až švajčiarsky cestovateľ a bádateľ, Johann Ludwig Burckhardt. Prezliekol sa za araba, získal si priateľstvo a dôveru beduínov, ktorí mu nakoniec polohu skrytého mesta prezradili. Dnes patrí Petra medzi novodobých 7 Divov sveta a od roku 1985 bola zaradená do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Petra, akú ju spoznáte dnes

Už z diaľky vás pred vstupom do Petry upútajú mohutné masívy vyrastujúce z púšte. Len čo miniete hlavnú bránu, miestny beduíni vám ponúknu koňa alebo bričku pre dvoch. Jazda nie je príliš drahá a zarobené peniaze pomáhajú prežiť miestnym obyvateľom.

Hneď na začiatku cesty narazíte na dva architektonické skvosty. Obelisk Tomb (Hrobka) a Bab As-Siq Triclinium (Obetný oltár). Do srdca Petry vedie len jediná cesta, a to úzkou uličkou Siq, vynúcou sa 1200 metrov pomedzi nebotyčné skaly. Na konci priesmyku Siq, rovno pred vašimi očami, nečakane vyrastie najvzácnejšia a najznámejšia pamiatka Petry, Al-Khazneh (The Treasury alebo Pokladnica), pýcha tohto mesta.

Po prehliadke bohatej výzdoby Al-Khazneh nasleduje presun cez Street of Facades (Ulica fasád), ktorá vás zaviedie priamo do srdca Petry. Steny tohto kaňonu su lemované desiatkami malých hrobiek pre menej majetných. Medzi ďalšie zástavky v Petre patrí The Theatre (Divadlo), High Place of Sacrifice (Obetné miesto) a Royal Tombs (Kráľovské hrobky).

 

Kráľovské hrobky

Royal Tombs

Najväčšou spomedzi kráľovských hrobiek je impozantná Urn Tomb (Urnová hrobka), ktorú tvorí do skál vytesaná fasása s nádvorím a priestranná hlavná sála. Hrobka sa stojí na terase vysoko v skalách. Náročnejší výstup k nej vám dozaista vynahradí výhľad z jej prečelia na nekončiacu krajinnú scenériu.

Centrom mesta vedie Colonnaded Street (Kolonáda), v minulosti obklopená palácmi, chrámami, trhmi a množstvom obchodov. Dnes je táto ulica v ruinách, začo môžu hlavne prudké povodne, ktoré Petru ničili posledných niekoľko tisíc rokov. Teraz chránia mesto pred povodňami hrádze.

Na vrchole hory Ad-Deir, kam vedie až 800 schodov vytesaných do skál, tróni druhá najznámejšia atrakcia Petry, 45 metrov vysoká hrobka, Monastery. Hoci som Petru navštívila dvakrát, výstup k Monastery som pre nedostatok času musela zakaždým odložiť. Zákutia a tajomstvá, ktoré mi zostali ešte neodhalené, sú súčasťou môjho ďalšieho cestovateľského sna. Tentoraz si však nechám na prehliadku strateného skalného mesta aspoň tri poctivé dni. Presne toľko času mi na návštevu Petry doporučili priateľskí beduíni, pre ktorých je Petra nielen zdrojom obživy, ale aj domovom.

 

Ak sa niekedy rozhodnete objaviť tajomstvo Jordánskej perly aj vy, úprimne verím, že návšteva tohto veľkolepého a jedinečného miesta sa stane aj pre vás nezabudnuteľným zážitkom na celý život.

Za slušné Slovensko, Bratislava, zhromaždenie

Trestné oznámenie na organizátorov protestov podal človek blízky SaS, tvrdí Smer

17.11.2018 14:11

Predstavitelia Smeru tvrdia, že strana nikdy neporušovala demokratické štandardy.

počítač, práca, robota, it

Hľadá sa pol milióna informatikov. Únii budú chýbať

17.11.2018 13:48

Už o dva roky bude v krajinách Európskej únie chýbať pol milióna IT špecialistov. A to napriek tomu, že táto oblasť je jednou z najlepšie platených.

bugár

Nežiadali sme odchod Danka, ale jeho osobné rozhodnutie, vyhlásil Bugár

17.11.2018 13:38

Šéf Mosta-Híd zdôraznil, že o konci koalície a predčasných voľbách nemôže byť ani reč.

Andrej Danko

Niektorí si mýlia demokraciu s tým, že môžu všetko, vyhlásil Danko

17.11.2018 13:17

Podľa Danka je ľahké človeku ublížiť, ale ťažké je to odčiniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 1941x
Priemerná čítanosť článkov: 1941x

Autor blogu

Kategórie

Archív